Ziołowe herbatki na lepszy sen

herbata ziołowa

Coraz więcej osób skarży się na problemy ze snem. A przecież jest on bardzo ważnym elementem naszego funkcjonowania, właściwego odpoczynku i zdrowia. Zamiast sięgać od razu po środki farmakologiczne, można spróbować zaradzić problemom ze snem korzystając z metod naturalnych.

 

Herbatka z rumianku

Rumianek ma lekkie działanie uspokajające i relaksujące. Zwykła herbatka z rumianku zawiera niezwykły składnik - apigeninę, która łączy się z receptorami w mózgu odpowiedzialnymi za uczucie senności. Ponadto ma właściwości przeciwzapalne i niwelujące lęk.

 

Herbatka z melisy

Napar z melisy zawiera substancje, które ułatwiają zaśnięcie. Obecny w  nim kariofilen działają relaksująco i rozkurczająco. Od wieków melisa jest stosowana do leczenia nadmiernego napięcia nerwowego i łagodzenia uczucia niepokoju.

 

Herbatka z kwiatu lipy

Lipowa herbatka ma lekkie działanie relaksujące. Zawiera farnezol, który wpływa rozluźniająco na układ sercowo-naczyniowy i ma właściwości antybakteryjne. Napar z lipy przyniesie ulgę osobom nadmiernie pobudliwym. Złagodzi stres i stany napięcia nerwowego.

 

Lawenda

Picie herbatki z lawendy poprawia jakość snu, pomaga zmniejszyć stres i niepokój. Lawenda oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy zwalczając bezsenność. Podobne, relaksujące i kojące właściwości ma sam zapach lawendy i dlatego przed snem warto brać kąpiele z dodatkiem suszonej lawendy i otaczać się jej aromatem.