Wpływ ksylitolu na psa

karmienie psa

Ksylitol jest polecany ludziom jako zdrowszy zamiennik cukru. Ma mniej kalorii i nie szkodzi zębom. Ale to, co służy nam, nie zawsze jest dobre dla psów. Weterynarze ostrzegają, żeby w żadnym wypadku nie podawać produktów z ksylitolem swoim pupilom.

Zatrucie ksylitolem u psa

Nawet niewielka ilość ksylitolu może poważnie zaszkodzić psu i spowodować jego śmierć, jeżeli zwierzę na czas nie uzyska pomocy weterynaryjnej. Odnotowano przypadki, gdy zjedzenie czterech „niewinnych” babeczek skończyło się zgonem psa. Ksylitol prowadzi do gwałtownego uwolnienia insuliny w psim organizmie i zagrażającej życiu hipoglikemii. Może dojść do groźnego w skutkach uszkodzenia wątroby. Już w pół godziny po przyjęciu ksylitolu stwierdza się zmianę zachowania psa m.in. apatię, drgawki, drżenie, ślinotok i inne niepokojące objawy. Zwierzak, który spożył nawet niewielką ilość ksylitolu wymaga natychmiastowej konsultacji weterynaryjnej, bo w tym przypadku tylko specjalista może pomóc. Domowe metody, takie jak podanie węgla aktywnego, na nic się zdadzą.

 

Dbajmy o bezpieczeństwo naszego pupila i nawet do mycia jego zębów stosujmy odpowiednie preparaty, a nie przeznaczone dla ludzi pasty do zębów, które niejednokrotnie mają w składzie właśnie ksylitol.