Nintendo Switch, czy to godny następca PSX?

NINTENDO SWITCH

W 1995 roku na naszym rynku panowały konsole piątej generacji. W tym okresie sprzedawałem Amigę CD 32 (konsolową wersję Amigi 1200 z chipem Aiko i wbudowanym napędem CD) rozstając się z hitami: Jetstrike, Gloom, Alien Breed 3D i nabyłem Sony Playstation.

32 bitowa konsola Sony Playstation oparta była na procesorze taktowanym niewiele ponad 33Mhz, z 2MB RAM pamięci i 1MB RAM kartą graficzną. Nawet na te czasy nie był to skok wydajnościowy – już w tym czasie wiele komputerów PC miało np.:16Mb RAM a karty graficzne posiadały 4 - 8Mb RAM, były też konsole 64 bitowe jak ATARI Jaguar czy Nintendo 64.

Siłą tej konsoli były przede wszystkim gry. Producentom z całego świata, a przede wszystkim z Japonii, nie przeszkadzały ograniczenia sprzętowe w produkcji nowoczesnych w tym czasie, grywanych i płynnie działających gier 3D. Jednocześnie rozwinęły się bijatyki 3D: Tekken, Virtua Fighter, Soul Blade, Soul Edge. Nawet Doom i Duke Nukem 3D miały tam specjalne wersje z ekskluzywnymi poziomami i działały lepiej niż na PC. Najbardziej przypadła mi do gustu RPG - FPP: Tecmos Deception: Invitation to Darkness, w której sterowaliśmy duchem żyjącym w opuszczonym pałacu i zastawialiśmy pułapki na nieproszonych gości: a to wielką stalową stopę, a to zapadnię z kolcami. Dobrze wspominam też grę Disruptor, która była ekskluzywnym shooterem FPP.

Kolejne generacje konsol prześcigały się w obsłudze wyższej rozdzielczości i oferowały coraz lepszej jakości grafikę. Nie widziałem w nich jednak alternatywy dla PC.

Całkiem niedawno moja córka postanowiła zakupić konsolę Nintendo Switch. Nigdy nie byłem zwolennikiem konsoli przenośnej i wydawało mi się, że na tę konsolę nie ma zbyt wielu gier. Jestem wrogiem grania na telefonie, małych ekranów niszczących oczy i kręgosłup. Postanowiłem więc najpierw zapoznać się z tematem trochę bliżej. Konsola Nintendo Switch wyposażona jest w ekran 6,2”, ale umożliwia zadokowanie w dołączonej stacji i używanie jej na co dzień jako klasycznej konsoli - z telewizorem. Płynny obraz w HD zapewnia 2Ghz procesor nvidia Tegra i ma 4Gb pamieci RAM. Sprzętowo powinniśmy mieć zapewnione 60fps w 1080p po podłączeniu do TV. Sama konsola po umieszczeniu w estetycznej stacji dokującej zajmuje bardzo mało miejsca, chłodzona jest pasywnie. Ciekawostka – na serwisach aukcyjnych, albo na chińskim portalu można zakupić do niej dedykowane elementy chłodzące oparte na jednym lub nawet trzech wentylatorach. Łatwo ją przenosić pomiedzy pomieszczeniami razem ze stacją – wystarczy wyczepić kabel HD i zasilający.  Bez problemu można ją zabrać w podróż. Ogromną zaletą tej konsoli, a w zasadzie jednym z źródeł jej sukcesu są dołączone kontrolery Joy-Con. Oba kontrolery są wyposażone w akcelerometr, żyroskop, a także w wibracje haptyczne. Prawy Joy-Con został dodatkowo wyposażony w NFC oraz sensor podczerwieni, który potrafi identyfikować obiekty i gesty. Dzięki temu gra doskonale sprawdza się z grami wykorzystującymi sensory ruchowe serii Just Dance, Fitness Boxing 2 Rhythm and Exercise, Ring Fit Adventure, itp. umożliwia oderwanie się od kanapy i zdrową zabawę w towarzystwie.

Nawet najbardziej zaawansowane i ciekawe konsole nie utrzymają się na rynku bez dobrego oprogramowania, a konsola ta sprzedała się w prawie 85 000 000 egzemplarzy (dla porównania sprzedaż PSX osiągnęła 102 000 000 szt.). Nintendo zadbało o ekskluzywne wersje wysoce grywalnych gier, które stały się hitami np.: Animal Crossing, Mario Kart 8, Mario Tenis Aces, Pokemon, Splatoon 2. Minusem jest ich cena: 200 - 250 zł za grę.  Celowo wspominam o tych grach, bo można oczywiście zakupić wiele innych dostępnych także na PC oraz na innych konsolach, ale to właśnie produkcje Nintendo pokazują tę konsolę z najlepszej strony. Gry można kupić zarówno na Game Card jak i kupować online. Warto w tym celu nabyć kartę pamięci SD, wygodniej bowiem korzystać z gier w pamięci konsoli niż wymieniać gry na Game Card.

Gry są bardzo estetyczne, mają doskonały design, ale nie oszałamiają zaawansowanymi efektami graficznymi. Mimo dużej ilości wciągających gier wyraźnie odczuwa się, że oferta skierowana jest przede wszystkim do młodszych graczy. Brakuje znanych z PSX bijatyk 3D. Mortal Kombat 11 czy SNK Heroines: Tag Team Frenzy nie zapełniają luki. Na PSX były nawet RTSy: Command & Conquer, Z, Warcraft.

Doom 64, którym bardzo trudno się steruje za pomocą kontrolera nie zastąpi także wielu dostępnych na rynku gier FPP. Brakuje gier w stylu Tomb Raidera czy Crash Bandicoot. W przypadku gier słabo zoptymalizowanych (multiplatformowych) odczuwa się niedostatki w wydajności tej konsoli. Czy szkoda, że Nintendo nie zdecydowało się zainwestować w lepsze parametry konsoli eliminując z niej ekran i tworząc konsolę stacjonarną? Konsola jednak straciłaby swój charakter i „magię switch” – doczepianych (w naszym przypadku tylko na czas ładowania) kontrolerów. Rozumiem producenta - taką konsolą było już Nintendo GameCube, które nie sprzedawało się najlepiej – konkurencja Playstation2 była dla niego zabójcza i firma Nintendo wyciągnęła wnioski celując w niszę.

Podsumowując: Nintendo Switch jest w pewnym sensie rewolucyjną, zgrabną konsolą z na nowo wymyślonymi kontrolerami i ofertą wielu unikatowych gier, z grami sportowymi na czele. Po mimo upływu kilku lat mamy pełne, ogólnodostępne coraz bogatsze wsparcie fajnego osprzętu, którego nie mają inni producenci konsol. NS to konsola familijna z wciągającymi, pełnymi optymizmu grami dla dzieci i nastolatków z którymi możemy bezpiecznie zostawić nasze pociechy, ale również razem pograć. Gry są wciągające i pomysłowe i zapewniają bezstresową rozrywkę na wiele godzin.

Nie jest to rewolucja na miarę PSX, dziś wielu z nas ma bowiem w domu komputer PC z którym konkurują konsole najnowszych generacji. Nintendo postanowiło stworzyć ciekawą alternatywę i zaoferować rozwiązania, których nie znajdziemy na innych platformach i umożliwić rozrywkę alternatywną zarówno dla nich jak i gogli VR a sukces rynkowy tej konsoli dowodzi, że im się udało.

Animal Crossing New Horizon

 

Animal Crossing Nintendo Switch

 

 

Pokemon Sword

 

Pokemon Sword Nintendo Switch