Jak zwiększyć wydajność PC z procesorem i5 10400 na budżetowej płycie głównej

procesor

Większości użytkowników komputera, przede wszystkim graczy, którzy decydują się na przyspieszenie swojego komputera myśli o zakupie lepszej karty graficznej lub procesora. W tym tekście podpowiem jak się zabrać do modernizacji swojego PC tak, żeby finalny efekt był satysfakcjonujący pod względem wydajności oraz zainwestowanych w to przedsięwzięcie środków.

 

Zakup nowocześniejszej karty graficznej, albo procesora nie zawsze jest rozwiązaniem optymalnym. Nabycie procesora do posiadanej podstawki czasami nie jest opłacalne. Jednostki z rynku wtórnego kompatybilne z płytą główną często kosztują prawie tyle, co nowsze technologicznie wersje procesora. Inwestycja w wydajny procesor oparty na starej architekturze może być problematyczna również, gdy zajdzie konieczność wymiany starej płyty głównej. Zdobycie identycznej zwykle będzie utrudnione, bo model w wielu przypadkach może być już niedostępny, a zakup modeli alternatywnych w starej technologii, cenowo jest często nieopłacalny.

 

Osoby, które wykorzystują komputer w charakterze stacji roboczej i od czasu do czasu chętnie włączają jedną klasycznych gier np.: Team Fortress2, Killing Floor 2, Far Cry 5, GTA4 itp. -  często korzystają ze starszego sprzętu i ewentualnie potem inwestują w kartę graficzną. Nie odczuwają potrzeby, żeby komputer obsługiwał więcej niż 100 klatek na sekundę i działał w rozdzielczości wyższej niż HD. Przychodzi jednak moment, na przykład awaria jednego z podzespołów, gdy zaczynają myśleć o modernizacji swojego PC, ale bez rujnowania domowego budżetu.

 

Sam przez ostatnie kilka lat korzystałem z procesora i5 7600K na mostku Z270. W zeszłym roku zdecydowałem się na zakup nowego procesora. W pierwszej chwili pomyślałem o i7 7700k – ceny osiągały nawet 1500 zł, a wydajność była niższa niż tańszych procesorów nowszych generacji. Akurat wtedy na rynku pojawiły się procesory Intela 10 generacji. Seria i3 zapewniała wyższą wydajność obsługi oprogramowania i gier, które najczęściej obsługują 2 lub 4 rdzenie. Jednakowoż to zakup najtańszego procesora z serii i5 10400F wydał mi się interesujący. Stanowił kompromis pomiędzy ceną, a osiągami pojedynczego rdzenia i cechował się bardzo dobrymi osiągami multicore – obsługuje aż 12 wątków (posiada 6 rdzeni).

 

Procesory i5 10400 różni od i5 10400F wbudowana (aktywna) karta graficzna UHD 630. Posiadam kartę graficzną RTX 2060, więc wybór wersji procesora z serii „F” pozwolił nie tylko na zakup atrakcyjny cenowo, ale również pomógł uzyskać niższą temperaturę pracy i co za tym idzie: 1 – 2% większą wydajność. Procesory te występują zarówno w wersji lutowanej (seria SRH79, SRH78) jak i z pastą. Dzięki tej wiedzy zakupiłem wersję lutowaną. A zakup procesora połączyłem z dobrą jakościowo płytą główną Asus serii TUF opartą na chipsecie B460.

Płyta miała już automatycznie włączoną funkcję ASUS Performance Enhancement, która odblokowuje limit mocy utrzymując procesor w stałym zakresie ~4 Ghz ( jeżeli dysponujemy dobrym chłodzeniem).

 

 

Płyty serii Z490, to większy wydatek, a bez podkręcania maksymalna częstotliwość procesora obsługuje natywnie pamięć 2666Mhz. Jest to po zablokowaniu zmiany mnożnika największe sztuczne ograniczenie tego procesora. W przypadku płyt Z490 możemy pamięć przetaktować wyciskając z tego procesora jeszcze kilka procent. Płyty B460 Ausa także niestety nie mają opcji ustawienia parametru BCLK.

Idąc na kompromis z chipsetem warto zakupić pamięć, która w maksymalnie obsługiwanej przez procesor częstotliwości, będzie cechowała się niskimi opóźnieniami.

Pamięć Kingston Predator, DDR4, 8 GB, 2666MHz, CL13 (HX426C13PB3/8) wg specyfikacji po ustawieniu automatycznie trybu XMP-2666, pod napięciem 1,35V uzyskuje parametry CL13 - poniższe zdjęcie ilustruje ustawienia producenta w konfiguracji podstawowej oraz profilowanej:

 

wydajność cpu i5 10400 test 1

 

Użycie tego typu pamięci daje nam przewagę nad użytkownikami standardowych pamięci, u których często opóźnienie kończy się na CL15 lub CL16.

Pamięci posiadają ogromne możliwości podkręcania i bez trudu uzyskałem:

wydajność cpu i5 10400 test 2

 

Tak wygląda wydajność zmierzona benchmarkiem wbudowanym w program CPUZ na tle innych użytkowników tego procesora:

 

https://valid.x86.fr/bench/jjvjwf

 

wydajność cpu i5 10400 test 3