Jak wybrać plecak lub tornister dla dziecka?

plecak, tornister

Rozpoczyna się sezon kompletowania wyprawki szkolnej na rok szkolny 2021/2022. Głównym jej elementem jest plecak lub tornister. Tornistry z reguły kupowane są dla pierwszoklasistów, starsze dzieci wolą plecaki. Zanim damy się ponieść wzorom i kolorom, skupmy się na tym co najważniejsze, czyli na funkcjonalności i zdrowotnych aspektach szkolnej teczki.

 

Odpowiednio dobrany plecak powinien być zdrowy dla pleców. Należy zwrócić uwagę, aby nie był szerszy niż klatka piersiowa dziecka. Natomiast wskazane są szerokie  i pogrubione szelki, gdyż dzięki nim ciężar rozkłada się bardziej równomiernie i nie wpija się boleśnie w ramiona. Ważna jest możliwość regulacji szelek, tak żeby plecak przylegał do pleców dziecka i nigdy nie zwisał więcej, niż 10 cm poniżej talii. Sprzączka umieszczona z przodu plecaka jest istotna szczególnie w przypadku dzieci młodszych. Pomaga ustabilizować i wypośrodkować plecak oraz odciążyć kręgosłup. Plecaka nie powinno się kupować na wyrost, w tym przypadku większy wcale nie oznacza lepszy. Jego wielkość powinna być dostosowana do dziecka.

 

Kolejnym istotnym aspektem jest funkcjonalność. Plecak powinien być wytrzymały, bo w ciągu roku szkolnego będzie musiał znieść bardzo wiele. Sprawdźmy czy ma wystarczającą ilość przegrudek i kieszeni. Odpowiednio zorganizowane wnętrze pomaga właściwie rozłożyć obciążenie i da gwarancję, że spakowane przedmioty nie będą przemieszczać się w sposób niekontrolowany przy każdym ruchu. Bardzo przydaje się kieszeń na napój. Plecak sam w sobie nie powinien być zbyt ciężki, stawiajmy na te wykonane z lekkich, nowoczesnych materiałów. Dobrze, jeśli newralgiczne miejsca torby szkolnej będą miały wyściółkę.

 

Jednymi z bardziej rozpoznawalnych marek plecaków w naszym kraju są Herlitz, TopGal i BagMaster. Oto dlaczego cieszą się niezmienną popularnością.

 

Plecaki i tornistry Herlitz

Herlitz - tornistry i plecaki z tym logo, to klasyka bez zbędnych szaleństw. Są projektowane z myślą o tym, żeby były lekkie, przyjazne dla dziecięcego kręgosłupa i ergonomiczne. Szczególnie chętnie po tornistry Herlitz sięgają rodzice młodszych dzieci. Można kupić cały zestaw złożony z tornistra, piórnika, etui i worka na kapcie - wszytko z tym samym motywem. Dzieciom dopiero zaczynającym swoją przygodę ze szkołą na pewno ułatwia to zapamiętanie, które przybory należą do nich. Tornistry i plecaki są wyposażone w widoczne elementy odblaskowe dla większego bezpieczeństwa.

 

Plecaki i tornistry TopGal

TopGal oferuje plecaki dla różnych grup wiekowych: dla pierwszoklasistów, dla klas 2-3, klas 4-6, dla młodzieży i dzieci starszych. Plecaki te są godne polecenia i wytrzymałe. Jeden z modeli w maskujący wzór, który użytkuje moja pociecha, po 2 latach wciąż wygląda prawie jak nowy. Plecaki TopGal są lekkie, ładne, łatwe do utrzymania w czystości i mają wiele praktycznych przegródek. Posiadają widoczne elementy odblaskowe. Na najciekawsze modele warto polować już w połowie lata, bo potem mogą być nieosiągalne. Do wyboru jest wiele modeli w szerokiej gamie wzorów i kolorów oraz całe spektrum dopasowanych akcesoriów począwszy od piórników, poprzez worki sportowe, aż po bidony.

https://www.topgal-plecaki.pl

 

Plecaki i tornistry BagMaster

BagMaster proponuje plecaki anatomiczne i solidne, takie które dobrze wytrzymują obciążenie związane z intensywną eksploatacją nawet w starszych klasach. Są pakowne i łatwe do utrzymania w czystości. Mają wiele bajeranckich rozwiązań np. niektóre modele posiadają kieszeń na MP3 i wyjście na słuchawki, są przystosowane do noszenia laptopa, posiadają wyściełane przegródki, w których bezpiecznie można przechować np. okulary. Mocną stroną tych plecaków są anatomicznie wyprofilowane i wyściełane szelki. Moja starsza latorośl przez dwa lata korzystała z plecaka BAG 8 BLUE i nadal jest on w bardzo dobrym stanie, okazał się praktyczny i trwały - dlatego z własnego doświadczenia mogę rekomendować tę markę.

https://plecaki-bagmaster.pl

 

Pamiętajmy, że odpowiedni wybór plecaka, to tylko połowa sukcesu. Dla osiągnięcia pełnej satysfakcji i bezpieczeństwa trzeba odpowiednio go użytkować. Tornister lub plecak nie może być zbyt ciężki - jego waga nie powinna przekraczać 10-15% wagi dziecka. Nie zaleca się noszenia plecaków na jednym ramieniu. Rzeczy powinny być pakowane w taki sposób, żeby cięższe z nich znajdowały się na dnie i bliżej pleców. Większość książek i przyborów dzieci powinnny pozostawić w szafkach szkolnych, a nie codziennie dźwigać do szkoły.

 

Stosując się do powyższych wskazówek, na pewno uda się znaleźć idealny plecak lub tornister. Taki, który będzie pozytywnie wpływał na szkolne dni i stanie się tym ulubionym.