Jak wybrać plecak lub tornister dla dziecka?

plecak, tornister

Rozpoczyna się sezon kompletowania wyprawki szkolnej na rok szkolny 2021/2022. Głównym jej elementem jest plecak lub tornister. Tornistry z reguły kupowane są dla pierwszoklasistów, starsze dzieci wolą plecaki. Zanim damy się ponieść wzorom i kolorom, skupmy się na tym co najważniejsze, czyli na funkcjonalności i zdrowotnych aspektach szkolnej teczki.

Plecaki, tornistry dla dziecka

Odpowiednio dobrany plecak powinien być zdrowy dla pleców. Należy zwrócić uwagę, aby nie był szerszy niż klatka piersiowa dziecka. Natomiast wskazane są szerokie  i pogrubione szelki, gdyż dzięki nim ciężar rozkłada się bardziej równomiernie i nie wpija się boleśnie w ramiona. Ważna jest możliwość regulacji szelek, tak żeby plecak przylegał do pleców dziecka i nigdy nie zwisał więcej, niż 10 cm poniżej talii. Sprzączka umieszczona z przodu plecaka jest istotna szczególnie w przypadku dzieci młodszych. Pomaga ustabilizować i wypośrodkować plecak oraz odciążyć kręgosłup. Plecaka nie powinno się kupować na wyrost, w tym przypadku większy wcale nie oznacza lepszy. Jego wielkość powinna być dostosowana do dziecka.

 

Kolejnym istotnym aspektem jest funkcjonalność. Plecak powinien być wytrzymały, bo w ciągu roku szkolnego będzie musiał znieść bardzo wiele. Sprawdźmy czy ma wystarczającą ilość przegrudek i kieszeni. Odpowiednio zorganizowane wnętrze pomaga właściwie rozłożyć obciążenie i da gwarancję, że spakowane przedmioty nie będą przemieszczać się w sposób niekontrolowany przy każdym ruchu. Bardzo przydaje się kieszeń na napój. Plecak sam w sobie nie powinien być zbyt ciężki, stawiajmy na te wykonane z lekkich, nowoczesnych materiałów. Dobrze, jeśli newralgiczne miejsca torby szkolnej będą miały wyściółkę.

 

Jednymi z bardziej rozpoznawalnych marek plecaków w naszym kraju są HerlitzTopGal i BagMaster. Oto dlaczego cieszą się niezmienną popularnością.

 

Plecaki i tornistry Herlitz

Herlitz - tornistry i plecaki z tym logo, to klasyka bez zbędnych szaleństw. Są projektowane z myślą o tym, żeby były lekkie, przyjazne dla dziecięcego kręgosłupa i ergonomiczne. Szczególnie chętnie po tornistry Herlitz sięgają rodzice młodszych dzieci. Można kupić cały zestaw złożony z tornistra, piórnika, etui i worka na kapcie - wszytko z tym samym motywem. Dzieciom dopiero zaczynającym swoją przygodę ze szkołą na pewno ułatwia to zapamiętanie, które przybory należą do nich. Tornistry i plecaki są wyposażone w widoczne elementy odblaskowe dla większego bezpieczeństwa.

 

Plecaki i tornistry TopGal

TopGal oferuje plecaki dla różnych grup wiekowych: dla pierwszoklasistów, dla klas 2-3, klas 4-6, dla młodzieży i dzieci starszych. Plecaki te są godne polecenia i wytrzymałe. Jeden z modeli w maskujący wzór, który użytkuje moja pociecha, po 2 latach wciąż wygląda prawie jak nowy. Plecaki TopGal są lekkie, ładne, łatwe do utrzymania w czystości i mają wiele praktycznych przegródek. Posiadają widoczne elementy odblaskowe. Na najciekawsze modele warto polować już w połowie lata, bo potem mogą być nieosiągalne. Do wyboru jest wiele modeli w szerokiej gamie wzorów i kolorów oraz całe spektrum dopasowanych akcesoriów począwszy od piórników, poprzez worki sportowe, aż po bidony.

https://www.topgal-plecaki.pl

 

Plecaki i tornistry BagMaster

BagMaster proponuje plecaki anatomiczne i solidne, takie które dobrze wytrzymują obciążenie związane z intensywną eksploatacją nawet w starszych klasach. Są pakowne i łatwe do utrzymania w czystości. Mają wiele bajeranckich rozwiązań np. niektóre modele posiadają kieszeń na MP3 i wyjście na słuchawki, są przystosowane do noszenia laptopa, posiadają wyściełane przegródki, w których bezpiecznie można przechować np. okulary. Mocną stroną tych plecaków są anatomicznie wyprofilowane i wyściełane szelki. Moja starsza latorośl przez dwa lata korzystała z plecaka BAG 8 BLUE i nadal jest on w bardzo dobrym stanie, okazał się praktyczny i trwały - dlatego z własnego doświadczenia mogę rekomendować tę markę.

https://plecaki-bagmaster.pl

 

Pamiętajmy, że odpowiedni wybór plecaka, to tylko połowa sukcesu. Dla osiągnięcia pełnej satysfakcji i bezpieczeństwa trzeba odpowiednio go użytkować. Tornister lub plecak nie może być zbyt ciężki - jego waga nie powinna przekraczać 10-15% wagi dziecka. Nie zaleca się noszenia plecaków na jednym ramieniu. Rzeczy powinny być pakowane w taki sposób, żeby cięższe z nich znajdowały się na dnie i bliżej pleców. Większość książek i przyborów dzieci powinnny pozostawić w szafkach szkolnych, a nie codziennie dźwigać do szkoły.

 

Stosując się do powyższych wskazówek, na pewno uda się znaleźć idealny plecak lub tornister. Taki, który będzie pozytywnie wpływał na szkolne dni i stanie się tym ulubionym.