Jak odstraszyć komary?

komar

Komary, potrafią być bardzo dokuczliwe. Ich ukąszenia pozostawiają bąble, których swędzenie trudno znieść ze spokojem. Jak wygrać wojnę z tymi owadami i cieszyć się latem? Najlepiej skorzystać z całego arsenału dostępnych środków i zdobytej wiedzy. Obrócić przeciwko nim siły natury i technologii. Oto sprawdzone sposoby.

 

Naturalne olejki eteryczne

Komary są bardzo wrażliwe na zapachy. Piękne aromaty drogich perfum, wód kolońskich i innych kosmetyków mogą je wręcz wabić, dlatego lepiej z nich zrezygnować, gdy w pobliżu czają się komary. Zamiast tego zastosujmy olejki roślinne, które zadziałają odstraszająco np. olejek lawendowy, olejek z drzewa herbacianego, olejek eukaliptusowy i cytrynowy, olejek miętowy zmieszany z olejkiem rycynowym. Opinią skutecznego remedium na komary cieszy się też olejek wanilinowy, który jest typowo używany do aromatyzowania wypieków. W ofercie sklepowej są dostępne także gotowe mieszanki olejków skomponowane z myślą o pozbyciu się bzyczącego problemu oraz bransoletki nasączone substancjami odstręczającymi owady.

 

Kosmetyki przeciw komarom, spraye i czosnek

Innym sposobem, żeby na wiele godzin zniechęcić komary do ataku jest użycie mydeł i balsamów odstraszających komary. Takie kosmetyki zawierają kompozycje przede wszystkim naturalnych substancji zapachowych. Komary nie cierpią woni czosnku, więc osoby, którym ten zapach odpowiada mogą wypróbować wyciąg z czosnku, albo po prostu jedzenie czosnku w starciu z komarami. Z kolei ci, którym charakterystyczny zapach czosnku przeszkadza, mogą skorzystać z bogatej rynkowej ofert płynów i sprayów przeciw komarom.

 

Fusy z kawy i bazylia

Sprytnym sposobem na utrudnienie życia komarom jest użycie fusów z kawy. W swoim otoczeniu np. w ogrodzie można porozstawiać spodki z wysuszonymi fusami i podpalić - zapach tlących się fusów skutecznie odstrasza owady. Innym zaskakującym i  naturalnym  trickiem na odpędzenie komarów jest posadzenie wokół bazylii, której te owady nie znoszą. Można też zaopatrzyć się w doniczki z tym ziołem i ustawić je na parapecie.

 

Świece, kadzidła i spirale przeciw komarom

Kolejną godną polecenia możliwością jest używanie, zwłaszcza w letnie wieczory, specjalnych świec zapachowych, które trzymają skrzydlate bestie na dystans. Wiele osób chwali sobie także skuteczność kadzidełek i spirali na komary, szczególnie na przestrzeniach otwartych jak tarasy i ogrody.

 

 

Urządzenia odstraszające

Najnowsze technologie też są na froncie wojny z komarami. Niektóre modele odstraszaczy owadów z lampą owadobójczą są naprawdę skuteczne i godne polecenia. Lampa UV wabi owady, które potem są ruchem wirowym zasysane do środka i już nie potrafią się wydostać. Urządzenia takie maja zasięg nawet kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Po jakimś czasie pojemnik z nieżywymi już owadami można opróżnić. Dobrze jest taki gadżet włączyć na około 20 minut przed położeniem się do łóżka, żeby mieć pewność, że żaden nieproszony skrzydlaty gość nie zakłóci snu.

 

Jasne ubrania

Czarny kolor jest bardzo lubiany przez komary, działa na nie jak magnes. Podobają się im też inne ciemne kolory jak granatowy, ciemnobrązowy i ciemnoszary. Dlatego skuteczną strategią może być ubieranie się w jaśniejsze barwy. Nie tylko komary ich nie preferują, ale też na jasnych ubraniach łatwiej je zauważyć. Wydaje się też, że powinniśmy zrezygnować z czerwonego i jego odcieni oraz kwiatowych wzorów, jeśli naszym celem jest zniechęcenie do siebie komarów.