Jak często prać pościel?

pościel

Odpoczynku w łóżku lubią zażywać nie tylko ludzie. Chętnie przebywają też w nim roztocza i bakterie. I jest to jeden z powodów, dla których warto jak najlepiej zatroszczyć się o czystość pościeli w swojej sypialni.

Pościel należy zmienić co najmniej raz na dwa tygodnie. A w przypadku osób, które mocno się pocą, co tydzień. Warto też regularnie wietrzyć pościel na dworze lub na balkonie. Szczególnie korzystne jest wystawianie bielizny pościelowej, materaców, poduszek, koców i kołder na działanie ujemnych temperatur, bo to pozwala eliminować roztocza. Roztocza nie tylko nie lubią w bardzo niskich temperatur, ale też tych bardzo wysokich. Dlatego zaleca się pranie pościeli w 60 stopniach Celsjusza chociaż kilka razy w roku. Dodatkowo należy regularnie odkurzać materac i wymienić go minimum po siedmiu latach.

Chcąc mieć ładną cerę bez trądziku, nie można lekceważyć dbania o higienę także miejsca, w którym śpimy. A szczególnie należy zwrócić uwagę na czystość poszewki oraz poduszki, której przez wiele godzin dotyka skóra twarzy. Ponadto brudna pościel może pogorszyć stan osób, które zmagają się z alergiami.

 

Spędzamy w łóżku co najmniej około 8 h na dobę, gdy śpimy.  Dlatego higiena tego miejsca ma duże znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia. Pozostawiamy tam złuszczający się naskórek, który jest doskonałą pożywką dla niechcianych patogenów. Nie zwlekaj więc ze zmianą pościeli, to sprawi, że będziesz zdrowszy.