Wakacyjna apteczka dla dziecka

Wakacyjna apteczka powinna być nieodzownym elementem każdego wakacyjnego bagażu. Mimo niewielkich rozmiarów, oszczędzi nam wielu stresów oraz pozwoli szybko i skutecznie uporać się z lekkimi dolegliwościami, dlatego nie lekceważmy jej znaczenia. W apteczce, którą skompletujemy na wakacje z dzieckiem muszą znaleźć się najpotrzebniejsze rzeczy stanowiące remedium na najpospolitsze urazy i przypadłości. Najlepiej gromadzić wyposażenie apteczki  w praktycznym pojemniku i trzymać zawsze zasięgu ręki. Odpowiednio przygotowani poczujemy się bezpieczniej i racjonalniej podejdziemy do nieprzyjemnych sytuacji, które czasem mogą się przytrafić podczas wakacyjnych wojaży. 

Zawartość apteczki

Niezbędne wyposażenie:

  • Środki na ukąszenia owadów: preparaty odstraszające insekty, a przeznaczone dla dzieci i środki łagodzące już powstałe i swędzące ukąszenia. Dobrym pomysłem jest zabranie karty do wyciągania kleszczy lub kleszczołapki.
  • Środki odkażające i opatrunkowe: małe opakowanie Octaniseptu, poręczne pudełko plastrów różnej wielkości, które łatwo dopasować do potrzeb, bandaż, sterylne gaziki, plastry wodoodporne - żeby byle zadrapanie nie przeszkadzało w zabawach w wodzie latem.
  • Preparaty łagodzące skutki zbyt długiego przebywania na słońcu np. kojące pianki z  panthenolem używane po ekspozycji słonecznej. A przede wszystkim do stosowania prewencyjnego krem z wysokim filtrem SPF, który ochroni delikatną skórę dziecka i nakrycie głowy, opcjonalnie lekka koszulka z filtrem UV.
  • Specyfiki na siniaki i stłuczenia: np. maść arnikowa, Altacet.
  • Środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy w formie płynnej (dla mniejszych dzieci) np. paracetamol, ibuprofen.
  • Sól fizjologiczna w sprayu może okazać się pomocna przy katarze, ta w ampułkach przyda się w razie konieczności przepłukania oka lub nosa.
  • Preparat na ewentualne problemy żołądkowo-jelitowe np. Enterol.
  • Medykamenty na chorobę lokomocyjną - dolegliwości pomogą złagodzić np. preparaty z wyciągiem z imbiru.

 

Dodatkowo

Warto  mieć ze sobą książeczkę zdrowia dziecka i jego kartę NFZ - najlepiej spakowane razem w specjalnym etui. Jeśli zabieramy dziecko za granicę, nie zapomnijmy o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).