Zabawy dla dzieci na dworze - 11 pomysłów

Rysowanie kredą – kreda jest kolorowa, tania, łatwo dostępna, można ją nabyć w niewielkich kartonowych opakowaniach, ale i w większych plastikowych wiaderkach z uchwytem (zależnie od potrzeb). Rysowanie nią jest legalne jeśli nie prowadzi do trwałych uszkodzeń powierzchni, a zakaz wykonywania malunków kredą nie jest wpisany do regulaminu np. osiedla mieszkaniowego. Poza tymi wyjątkami, dzieciaki mogą chodniki i asfaltowe nawierzchnie dowolnie zdobić kredowymi malunkami, mając przy tym wiele frajdy i wyżywając się artystycznie. Aktywność dla każdej liczby maluchów na dłuższy czas. A potem nie trzeba martwić się o sprzątanie, bo… wszystko zmyje najbliższy deszcz.

 

Puszczanie latawców – świetny pomysł na wietrzne dni. Puszczając latawce trzeba

się trochę nabiegać i pobyć na otwartej przestrzeni i świeżym powietrzu, a o to chodzi. Należy dobrać latawiec do umiejętności i wieku dziecka. Są takie których puszczanie nie jest zbyt skomplikowane i mają niewielkie rozmiary oraz takie, którymi manewrowanie wymaga trochę wprawy i lepiej się nimi bawić pod nadzorem dorosłych.

 

Strzelanie z łuku – niezwykle przyjemne zajęcie, zwłaszcza jeśli trafienie

do celu jest realne. Zestawy do strzelania z łuku można kupić za niewielkie pieniądze. Nie trzeba się martwić o bezpieczeństwo, gdy wybieramy produkty specjalnie przeznaczone dla dzieci, w których strzały nie są ostro zakończone. Sprawdzą się w ogrodzie, na działce, wszędzie tam, gdzie da się wygospodarować jakieś zaciszne miejsce na rozstawienie

tarcz i skupienie uwagi.

 

Minigolf – zabawa, która może pochłonąć całą rodzinę na długie godziny, Można przebierać w zestawach z minimalną i dużą liczbą akcesoriów. Niektóre mają wbudowaną sygnalizację dźwiękowo-świetlną, która informuje o tym, że piłeczka trafiła do dołka. Pomysł na spokojne i miłe spędzenie letniego popołudnia lub poranka.

 

Puszczanie drona – też wymaga wyjścia z domu. Propozycja dla tych, których nudzi już wszystko i potrzebują czegoś bajeranckiego, żeby dać się namówić na zabawę na dworze.  Zabawa nie skończy się zbyt szybko jeśli wybierzemy model w jaskrawym kolorze, który będzie łatwo zauważyć, gdy wpadnie w zielone zarośla. Dron musi być bezpieczny, więc warto zwrócić uwagę czy ma odpowiednie osłony, a dziecko radzi sobie ze sterowaniem i ma wystarczająco dużo miejsca do zabawy nim.

 

Gra w ringo – niedoceniana zabawa retro, która daje wiele możliwości. Można

nim rzucać we dwie osoby, ale i w dużej grupie. Gra w ringo naprawdę

zmusi do ruchu największego leniuszka i szybko poprawi kondycję. Nie przeszkadza mu niewielki wiatr i niepogoda, nie jest kapryśne i byle wietrzyk nie wpływa na trajektorię jego lotu. Zabawka niewielkich rozmiarów, odporna, dostępna w wielu kolorach, łatwa do spakowania na wyjazd, na plażę itp.

 

Puszczanie baniek – niezawodny pomysł na uświetnienie każdej letniej

chwili, bo kogo nie cieszą te połyskujące w słońcu mydlano-powietrzne kuleczki?

Frajda płynie nie tylko z ich puszczania, ale też z pogoni za nimi, obserwowania ich i sprawiania, że pękają. Nieważne czy wielkie, czy małe - wszystkie radują. Do ich dmuchania można używać po prostu słomki, ale i wymyślnych urządzeń przeznaczonych do tego celu, których jest na rynku wiele.

 

Zraszacz w ogrodzie – rozwiązanie na upalny dzień, daje dzieciom okazję

do zabawy i ochłody. Zraszacze występują w przeróżnych kształtach i rozmiarach. Trzeba je podłączyć do węża ogrodowego i już można ich używać. Mają przeróżne kształty: biedronek, grzybków, kwiatków itp., i tryskają wokół wodą. Popularne są też te w formie ozdobnych łuków, pod którymi można co i rusz przebiegać dla orzeźwienia, ochłody i rozrywki.

 

Piknik – już samo jedzenie na dworze sprawia frajdę i poprawia apetyt, a

jeśli dojdą do tego uroki miejsca wybranego na ten posiłek i ładna

pogoda, to pełnia szczęścia jest gwarantowana. Należy zabrać ze sobą ulubione przekąski dziecka i wygodną matę. Nie zapomnijcie o filtrze przeciwsłonecznym i sprayu na komary, żeby drobne niedogodności nie zepsuły ucztowania.

 

Tory z przeszkodami – pomysł na zabawę ze współzawodnictwem i trochę

uatrakcyjnioną wersję wyścigów. Do budowy toru można wykorzystać to, co ma się pod ręką, albo nabyć specjalny komplet akcesoriów. Do samodzielnego zbudowania toru przeszkód przydadzą się hula hoop, klocki z pianki, plastikowe butelki, ręczniki itp., a przede wszystkim wyobraźnia. Alternatywą jest po prostu udanie się w miejsce, gdzie tor przeszkód jest już zbudowany np. na plac zabaw. Taka aktywność ćwiczy koordynację i ogólną sprawność.

 

Obserwowanie gwiazd – wieczory wcale nie muszą być nudne, natura

oferuje darmowe spektakle, zwłaszcza poza miastem w bezchmurne dni. Dobrze jest zabrać ze sobą cieplejsze okrycie, bo o zmroku robi się chłodno nawet latem. Na letnim niebie dzieje się wiele ciekawych rzeczy, więc przed obserwacją warto sprawdzić jakie atrakcje oferuje ono w najbliższym czasie np. na stronie z kalendarzem zjawisk astronomicznych na 2021 r.: https://www.astronomia24.com/viewpage.php?page_id=47. Jeśli obserwacje mają mieć walor edukacyjny, przyda się aplikacja Star Walk 2, która pomoże rozszyfrować na jakie konstelacje gwiezdne właśnie patrzymy.

 

Gra w karty Uno –  odpowiednia na wszystkie okazje, a jej zasady są proste. Wir emocji tej karcianej gry wciąga małych i dużych. Można grać w Uno w podróży, siedząc na trawie w ogrodzie, na plaży, na ławce w parku, dosłownie wszędzie - bardzo uniwersalna rozrywka, które nigdy się nie nudzi.