Pakowanie na wakacje z dzieckiem - lista

Solidna walizka na kółkach i podręczna torba to podstawa. Do pierwszej pakujemy większość rzeczy, do drugiej wkładamy te, które mogą być nam potrzebne w każdej chwili, nawet jeszcze przed dotarciem na miejsce, czyli w podróży. Bagaż powinien mieć nalepkę lub przywieszkę z danymi osoby, do której należy - na wypadek, gdyby walizka się zagubiła.

 

Lista niezbędnych rzeczy do spakowania

Sporządzenie takiej listy może okazać się bardzo przydatne, zwłaszcza gdy nie mamy jeszcze dużego doświadczenia w pakowaniu się na wyjazd z dzieckiem. Rozpiska uwzględniająca ile i jakich rzeczy potrzebują na wyjazd poszczególni członkowie rodziny, pomaga lepiej zorganizować pakowanie i niczego ważnego nie zapomnieć.

 

 1. Kosmetyki i artykuły higieniczne
  Zawsze trzeba spakować co najmniej dwie kosmetyczki. W jednej znajdą swoje miejsce przybory toaletowe dla dorosłych, w drugiej te dla dzieci. Pakujemy więc szczoteczki i pasty do zębów, grzebień do włosów, wielofunkcyjny żel do mycia, gumki do włosów i inne artykuły higieniczne niezbędne na co dzień.
   
 2. Odzież i bielizna
  Spakowanie odzieży i bielizny jest nieuniknione. Należy uwzględnić odpowiednią ilość sztuk na każdy dzień i ewentualne zmiany pogody. Jeśli na miejscu będzie możliwość prania, można bagaż ograniczyć. Zawsze przyda się kilka t-shirtów z długim i krótkim rękawem, kilka par wygodnych spodni i szorty na ciepłe dni. Do tego bluzy i kurtka dostosowana do pory roku, obuwie na zmianę, oraz klapki pod prysznic. Ubrania powinny być tak dobrane, żeby można je było łatwo łączyć w zgrane i praktyczne zestawy. Warto zabrać ze sobą piżamę, posłuży też jako strój, w którym można się po prostu zrelaksować po podróży, albo w deszczowy dzień, a nie tylko do spania. Stawiajmy na odzież praktyczną, tę na której nie widać najdrobniejszej plamki, łatwą w pielęgnacji, niewymagającą prasowania. Wskazane jest, żeby ubrania rolować, to nie tylko oszczędza miejsce w walizce, ale też zapobiega zgnieceniom materiału. Przyda się worek, do którego będzie można odkładać rzeczy, kiedy się zabrudzą.
   
 3. Niezbędne akcesoria
  W torbie podręcznej swoje miejsce znajdą chusteczki jednorazowe, wilgotne chusteczki higieniczne, maseczki higieniczne, niewielkie opakowanie żelu do dezynfekcji. Na wakacyjny wyjazd powinno się zabrać nakrycia głowy. Nie pakujmy w nadmiernej ilości rzeczy, które łatwo można dokupić na miejscu np. pieluch, napojów, zabawek, czegoś do czytania itp. Niektóre dzieci nie mogą zasnąć bez swojej ulubionej przytulanki, więc i dla niej trzeba zarezerwować miejsce podczas pakowania. Nie ma nic bardziej wyprowadzającego z równowagi, niż zapomnienie o zabraniu potrzebnych dokumentów, zatem pakowanie można rozpocząć właśnie od nich. A jeśli naprawdę zależy nam na oszczędzeniu sobie stresów, zaopatrzmy się też w podróżną apteczkę. W sytuacji, gdy członek rodziny ma chorobę lokomocyjną, trzeba zawczasu pomyśleć o przygotowaniu woreczków, które mogą się przydać w podróży. Zabierz też jednorazowe sztućce, kubki niekapki - jeśli uważasz, że są nieodzowne. Ewentualne dodatkowe miejsce w bagażu można przeznaczyć na ręcznik turystyczny, który łatwo schnie. Jego zastosowanie nie ogranicza się nie tylko do użycia po kąpieli, ale też może posłużyć jako kocyk piknikowy lub do rozłożenia na plaży.

   
 4. Elektronika
  Dziś już prawie nikt nie rusza się z domu bez telefonu. A w podróż często musimy zabrać też tablet, laptop, czy aparat fotograficzny. Zadbajmy, żeby te przedmioty nie zniszczyły się w podróży i były zaopatrzone w etui, które je ochroni. Pamiętajmy o spakowaniu ładowarek i power banku.

   
 5. Przekąski na drogę
  Praktycznym pojemnikiem na ich spakowanie jest np. torba na lunch z poliuretanowej pianki zamykana na suwak. W podróży sprawdzają się takie produkty jak: zbożowe batoniki, muffiny, musy owocowe w słoiczkach lub jednorazowych torebeczkach, precle, jabłka, kanapki itp. Do picia najlepiej zabrać wodę, nawet jak się rozleje, to nie zostawi plam.

   
 6. Dodatkowa torba na akcesoria plażowe
  Jeśli planujemy plażowanie lub pływanie, warto przygotować oddzielną torbę na takie okazje. Umieszczamy w niej stroje kąpielowe, ekwipunek taki jak rękawki do pływania czy sprzęt do snorkowania. Przed wyjściem na plażę dorzućcie do Torby krem z filtrem SPF i ręczniki, a będziecie w kilka chwil gotowi do plażowania.