Kremy z filtrem SPF dla dzieci

Czym kierować się wybierając krem z filtrem SPF dla dziecka?

Preferowane powinny być kremy oparte na filtrach mineralnych, które będą odpowiednie dla wrażliwej skóry dzieci. Tlenek cynku i tlenek tytanu są uznawane za najbezpieczniejsze składniki czynne kremów z filtrami SPF.

Trzeba również zwrócić uwagę od jakiego wieku można używać danego preparatu. Są takie, które według producentów, można stosować już od pierwszego dnia życia, ale większość jest przeznaczonych dla dzieci powyżej 1 miesiąca, 6 miesięcy i  starszych. Ogólne zalecenia są takie, żeby dzieci, które mają mniej niż pół roku nie wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i zapewnić im ochronę przed słońcem w postaci przewiewnego ubranka i nakrycia na głowę. W ciągu  pierwszych 6 miesięcy życia dziecka ostrożnie należy podchodzić do stosowania kremów SPF. Pamiętać należy przy tym, że poparzenia słoneczne w dzieciństwie, mogą mieć bardzo przykre skutki w wieku dorosłym.

Jeśli chodzi o stopień ochrony, to zalecane jest, aby wybierać dla dzieci kremy, które oferują ochronę minimum 30 SPF, a w przypadku szczególnie wrażliwej skóry 50 SPF. Należy upewnić się, że dany krem zapewnia ochronę zarówno przed szkodliwymi promieniami UVA i UVB. Jeśli dziecko będzie spędzało czas na zabawach nad jeziorem, morzem, albo  przy innym zbiorniku wodnym, koniecznie trzeba wybrać filtr wodoodporny. Taki filtr przyda się też maluchom, które mocno się pocą.

Jak używać kremu SPF

Kremu SPF należy używać obficie w sytuacji, gdy dziecko pozostaje na słońcu przez dłuższy czas. Najlepiej nałożyć go już na 15 minut przed planowaną ekspozycją słoneczną. Warstwa preparatu powinna znaleźć się na odsłoniętych częściach ciała. Szczególnie należy pamiętać o ramionach, karku i nosie, które to rejony ciała najszybciej „łapią słońce”. Niektóre kremy z filtrem są dodatkowo barwione, aby ułatwić ich równomierne nakładanie. Aplikację należy ponawiać zgodnie z instrukcją na opakowaniu preparatu. Pamiętajmy, że żaden krem z filtrem nie daje 100 % ochrony, warto zachować ostrożność i przebywać na słońcu rozsądną ilość czasu.

Inne przydatne informacje o kremie SPF

Niektóre kremy przeciwsłoneczne zawierają dodatkowe substancje pielęgnacyjne, lub są tak skomponowane, żeby mieć w składzie  jak najmniej potencjalnie szkodliwych substancji. Na opakowaniach można też spotkać oznaczenia informujące, że dany krem nie jest szkodliwy dla rafy koralowej. To mogą być dodatkowe czynniki, brane pod uwagę przy wyborze kremu SPF dla dziecka. Preparaty występują w różnych pojemnościach. Są opakowania większe i zupełnie małe, które łatwo wszędzie nosić ze sobą. Kremy są bardziej zalecane, niż preparaty w formie sprayu, nad których aplikacją mamy mniejszą kontrolę. Przedział cenowy kremów SPF dla dzieci mieści się mniej więcej w granicach od kilkunastu do ponad stu trzydziestu złotych.

Odpowiednie zadbanie o ochronę skóry dziecka latem, przyniesie mu korzyści na całe życie. Dlatego warto poświęcić trochę uwagi i wybrać odpowiedni preparat SPF, który sprawi, że zabawa w promieniach słońca będzie naprawdę beztroska.