Co herbata może zrobić dla Ciebie?

filiżanka herbaty

Dlaczego tak miło delektować się filiżanką ulubionej herbaty? Nie chodzi tylko przecież o jej smak. Podświadomie czujemy, że ma ona na nas pozytywny wpływ. Ale jak konkretnie działa na organizm i dlaczego wprawia nas w błogi nastrój?

 

  • Herbata poprawia koncentrację. Podobnie jak kawa zawiera kofeinę, tak herbata ma w soim składzie identyczny chemicznie związek nazywany teiną. Wywiera on jednak subtelniejszy wpływ i ma mniej skutków ubocznych. Raczej uspokaja i nie powoduje rozdrażnienia. Działanie poprawiające czujność i uwagę zaobserwowano  po 1-2 godzinach od spożycia.

 

 

  • Herbata sprawia, że piękniejesz. Wszyscy słyszeli o prozdrowotnym działaniu zielonej herbaty, ale herbata biała może być jeszcze skuteczniejsza. Ma bardzo dużo antyoksydantów. Zielona i biała herbata niwelują procesy starzenia. Dlatego wyciągi z herbaty są dodawane do wielu kosmetyków.

 

  • Herbata Zmniejsza stres i pomaga osiągnąć zdrową wagę. Ze względu na te właściwości szczególnie godna polecenia jest herbata Oolung. Jest to rodzaj herbaty półfermoentowanej. Ma ona w składzie L-teaninę, aminokwas który ukoi i podniesie funkcje poznawcze. Chińskie badania wykazały, że dorośli, którzy pili 1-2 filiżanki herbaty Oolung dziennie, znacząco obniżyli ryzyko udaru mózgu. Wykryto też związek pomiędzy piciem herbaty, a utrzymaniem prawidłowej wagi. I chociaż mechanizm takiego działania herbaty nie jest poznany, to przypuszcza się, że właśnie połączenie teiny, polifenoli oraz dobrego wpływu herbaty na florę jelitową pomaga walczyć z otyłością.